کاریابی و نیازمندی آلمان
کاریابی و نیازمندی آلمان

آلمان مقصدی عالی برای آن‌هایی است که قصد تحصیل در یکی از رشته‌های مهندسی دارند. بهترین دانشگاه‌‌های این کشور برای مهندسی را در این مقاله می‌شناسید.

مهندسی یکی از رشته‌‌های تحصیلی جذاب برای جوانان است و فارغ‌التحصیلان آن با بازار کار خوبی روبه‌رو می‌شوند. مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی در این زمینه مهندسی برق، مهندسی علوم کامپیوتر، مهندسی صنایع و ساختمان و معماری هستند. آلمان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان مهندسی است. در آلمان دانشجویان از امکانات آموزشی فوق‌العاده و زندگی دانشجویی عالی بهره خواهند برد. موسسات مهندسی این کشور زیرساخت‌های بهینه، برنامه‌های آموزشی برجسته و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی را برای جذب دانش آموزان به کار گرفته‌اند.

مهندسی را می‌توان در آلمان در دانشگاه‌ها یا کالج‌های فنی دنبال کرد. برای پیدا کردن دانشگاه یا کالج فنی مناسب، باید شغل آینده و بخش‌های عملی در دوره‌ی تحصیلی انتخابی خود را در نظر بگیرید. دانش عملی در این زمینه بسیار مهم است. از دانشجویان انتظار می‌رود بتوانند از دانش نظری خود بهره ببرند و عملا دانش خود را به کار بگیرند. بنابراین، کارآموزی لازمه‌ی تحصیل در رشته‌های مهندسی است و در اکثر دوره‌های تحصیلی ضروری است. در فهرست زیر ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه‌‌ها برای رشته مهندسی در آلمان بر اساس رتبه بندی QS گردآوری شده است. اگر قصد تحصیل در خارج از کشور دارید، اطمینان داشته باشید حضور در هر یک از این مؤسسات مهندسی تضمینی است برای کسب آموزش و تخصص مورد نیاز به عنوان یک متخصص.

 

۱. دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان و از مشهورترین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه در سال ۱۳۸۶ میلادی تاسیس شده و متشکل از دوازده دانشکده است. دوره‌های آموزشی خود را برای بیش از ۱۶,۵۱۲ دانشجو در ۱۰۰ رشته مختلف ارائه می‌دهد. مدرسه مهندسی این دانشگاه که رتبه ۴۵ رتبه‌بندی دانشگاهی QS را دارد توسط «وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان» و «بنیاد پژوهشی آلمان» برای تأمین امکانات پیشرفته تحصیلی برای مهندسان آینده حمایت مالی می‌شود. از فارغ‌التحصیلان شناخته‌شده‌ی این موسسه می‌توان به ژان پل و دیمیتری مندلیف اشاره کرد. هر دانشجوی برای هر سال تحصیلی ۳۱,۴۲۰ دلار برای تحصیل هزینه می‌کند.

 

۲. دانشگاه فرای برلین

دانشگاه فرای برلین

دانشگاه فرای برلین (Freie University) بزرگ‌ترین دانشگاه شهر برلین است که در سال ۱۹۴۸ تاسیس شد. بر اساس رتبه‌بندی جهانی QS در رده ۸۷ قرار دارد. در حال حاضر بیش از ۲۳,۱۰۰ دانشجوی رشته مهندسی، کارشناسی ارشد مهندسی برق و دکترا در این دانشگاه پذیرش می‌شوند. هزینه تحصیل در دوره‌های فناوری این دانشگاه ۴۳,۵۴۰ دلار است.

 

۳. دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه صنعتی برلین

دانشکده فنی مونیخ (Technische Universitat) یکی از برجسته‌ترین موسسات فناوری در سراسر آلمان و دانشگاهی تحقیقاتی در شهر مونیخ است که توانسته در رده پنجم رتبه‌بندی QS قرار بگیرد. در حال حاضر، تعداد دانشجویان این دانشگاه ۷۰۰۰ نفر است، و هزینه تحصیل دانشجویان دوره کارشناسی، ارشد و دکتری ۴۵,۱۲۰ دلار است. دانشگاه فنی مونیخ با دو دانشگاه MIT و مؤسسه فناوری جورجیا همکاری دارد.

 

۴. دانشگاه جاکوبز برمن

دانشگاه جاکوبز برمن

دانشگاه جاکوبز یکی از برجسته‌ترین موسسات تحقیقاتی خصوصی در آلمان است. دانشگاه جاکوبز سیستم‌های دانشگاهی آمریکا و انگلیس را برای ایجاد محیطی با رویکرد «بین رشته‌ای» برای رشته‌ها و زمینه‌های مختلف پژوهشی ترکیب می‌کند. دانشکده مهندسی دانشگاه جاکوبز در حال حاضر دارای ۱,۳۴۰ دانشجو در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. هزینه تحصیلی سالانه برای تمام رشته‌ها ۳۴,۵۱۰ دلار است.

 

۵. دانشکده مهندسی، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان

دانشکده مهندسی دانشگاه لودویگ (LMU) در رده شصتم رتبه‌بندی جهانی QS قرار دارد. مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات، مدرک کارشناسی در سیستم‌های اینترنت، کارشناسی ارشد در امنیت کامپیوتر و دکترا در مهندسی نرم افزار برای ۱۳,۲۱۲ دانشجو با هزینه‌ی ۱,۳۰۰ دلار در این دانشگاه ارائه می‌شود.

 

۶. دانشگاه بین المللی شیلر

دانشگاه بین المللی شیلر

دانشگاه بین المللی شیلر میزبان دانشجویانی از بیش از ۱۰۰ کشور در سراسر دنیا است. سیستم آموزشی حاکم بر این دانشگاه سیستمی آمریکایی است و کلاس‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. حدود ۲۰۰ دانشجوی جدید در سال در دوره‌های مهندسی دو ساله و چهار ساله پذیرش می‌شوند. معروف‌ترین دوره‌های آموزشی در این دانشگاه عبارت‌اند از: مدیریت توسعه محصول (MPD)، مهندسی سیستم‌های جاسازی شده (ESE)، مهندسی اطلاعات (IE) و مهندسی مالی (FE). شهریه سالانه حدود ۲۳,۴۵۰ دلار است.

 

۷. موسسه فناوری برلین

دانشگاه صنعتی برلین

موسسه فناوری برلین در سال ۱۸۷۹ تأسیس شد. این موسسه یکی از بزرگ‌ترین موسسات فنی در آلمان است که نزدیک به ۳۰,۰۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. همچنین، این موسسه عضو شبکه مدیریت صنعتی اروپا است. نرخ پذیرش دانشجوی مهندسی تقریبا ۵۰۰ نفر در سال است. هزینه تحصیل سالانه در این موسسه حدود ۳۱,۱۲۱ دلار است.

 

۸. دانشگاه اسلینگن

دانشگاه اسلینگن

دانشگاه اسلینگن در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک، مهندسی برق، فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر و سیستم‌های خودرو، در بسیاری از لیست‌های رتبه‌بندی دانشگاهی در جایگاه بالایی قرار دارد. پذیرش هر ساله‌ی این دانشگاه حدود ۳۴۰ دانشجو است. هزینه تحصیل ۴۳,۱۲۰ دلار در سال است.

 

۹. دانشگاه فرایبورگ ـ دانشکده فنی

دانشگاه فرایبورگ ـ دانشکده فنی

دانشگاه فرایبورگ در نزدیکی مرز فرانسه و سوئیس واقع شده است. دانشکده مهندسی دانشگاه دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در مهندسی و علوم رایانه ارائه می‌دهد. این دانشکده در سال ۱۹۹۵ تاسیس شده است و شهرت زبادی در سراسر آلمان دارد. نرخ پذیرش دانشجو تقریبا ۵۴۱ نفر در هر سال تحصیلی است. شهریه تحصیلی ۳۱,۲۱۰ دلار در سال است.

 

۱۰. دانشکده مهندسی و مدیریت هکتور، کارلسروهه

دانشگاه کارلسروهه آلمان

شرکت نرم‌افزاری SAP مدرسه مهندسی و مدیریت هکتور را در سپتامبر ۲۰۰۴ تاسیس کرد. این مدرسه در اغلب لیست‌های رده‌بندی دانشگاهی در جایگاه پانزدهم قرار دارد. دوره‌های تحصیلی این دانشکده عبارت‌اند از MSC در امنیت کامپیوتر، LLM در فناوری، دیپلم در مهندسی برق، و غیره. نرخ پذیرش تقریبا ۱۵۰ دانشجو در هر سال است. در این موسسه هزینه تحصیل در تمام دوره‌های تحصیلی سالانه ۳۱,۱۲۰ دلار است.

 

 

 

از سارا کرایی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.