کاریابی و نیازمندی آلمان
کاریابی و نیازمندی آلمان

قانون جدید که برای جذب شهروندان خارجی واجد شرایط از کشورهای غیرعضو اتحادیه اروپا طرح ریزی شده است، از اول ماه مارچ به اجرا درآمد. هدف از تصویب این قانون تسهیل مهاجرت نیروی کاری متخصص به آلمان است. دیوار نیازمندی های آلمان نگاهی به این قانون جدید انداخته است.

حکومت فدرال آلمان برای مبارزه با کمبود نیروی کاری متخصص، قانون جدیدی را معرفی کرد که به شهروندان خارجی ماهر ، اجازه می‌دهد که از طریق راه های قانونی به آلمان مهاجرت کنند.

بنابر گزارشات پورتال «Make it in Germany»  با اجرای قانون جدید «امکان مهاجرت کاری به آلمان برای افراد با تجربه کاری و واجد شرایط آسان تر می‌شود.» این سایت توسط حکومت فدرال آلمان به هدف معرفی قانون جدید به مهاجران واجد شرایط راه اندازی شده است.

به این ترتیب، «برای مهاجران ماهر ، با تجربه کاری که تحصیلات آکادمیک ندارند و از کشورهایی هستند که عضو اتحادیه اروپا نیستند، مهاجرت به آلمان برای کار آسان تر خواهد شد.»

 

جزئیات قانون مهاجرت کاری جدید آلمان:

حکومت آلمان امیدوار است که با این قانون جدید مهاجرت، کمبود شدید نیروی کاری در بخش هایی مانند پرستاری افراد سالمند، فن آوری اطلاعات و مهندسی را کاهش بدهد. در بخش های یادشده، فقدان نیروی کاری متخصص در آلمان وجود دارد.

بر اساس قانون جدید مهاجرت، افرادی که بتوانند قرارداد کار را در بخش های یادشده به دست آورند، می‌توانند اجازه کار را از حکومت فدرال آلمان بگیرند. کارفرمایان در آلمان دیگر مجبور نیستند اولویت را به آن دسته از شهروندان آلمانی یا شهروندان اتحادیه اروپا بدهند که دارای توانایی های کاری مشابه هستند.

حالا قانون “بررسی اولویت” که موسوم به (Vorrangprüfung) می‌باشد، کاربرد ندارد. این قانون برای فرصت های که برای آن کمبود شدید در آلمان احساس می‌شد، مورد استفاده قرار می‌گرفت.

افرادی که قرارداد کاری ندارند، می‌توانند برای دریافت ویزای شش ماهه کاری در آلمان اقدام کنند. این افراد باید دارای مهارت های لازم برای کار در بخش هایی باشند که برای جذب متقاضیان واجد شرایط با مشکلات جدی روبرو هستند.

به گزارش اتحادیه اتاق های صنعت و تجارت آلمان  (DIHK) این کشور به دشواری خواهد توانست که در درازمدت، برای بیش از ۱.۵ میلیون شغل نیروی کاری پیدا کند.

هورست زیهوفر، وزیر داخلی آلمان فدرال از این قانون به عنوان «یک قانون بسیار مدرن یاد کرد که نیازهای اقتصاد ملی این کشور را برآورده می کند.» حکومت آلمان امیدوار است با اجرای این قانون بتواند کمبودی ها را در بازار کار برطرف کند و همزمان می خواهد که در سطح بین المللی جذاب تر باشد و با کشورهای دیگر به گونه بهتر رقابت نماید

 

از روز یکشنبه اول مارچ قانون مهاجرت نیروی متخصص به آلمان از نظر قانونی رسمی شد و دوشنبه دوم مارچ ، این قانون اولین روز کاری خود را آغاز کرد.

 

 • اما این قانون به چه معناست؟ هدف از اجرای آن چه خواهد بود؟

 • چه کسانی میتوانند برای آن اقدام کنند؟

 

از آنجایی که این قانون خام و بدون تجربه اجرایی است، خیلی موارد را نمیتوان بصورت صد در صد تصور کرد و باید منتظر اطلاعات کامل تر تا دو ماه آینده بود. استثناء هایی طبیعتا وجود خواهند داشت ک به تدریج توسط دیوار نیازمندی های آلمان بررسی و ارائه میشوند.

اما هدف این قانون، تسهیل در جذب متخصصان واجد شرایط از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تامین نیروی کار در مشاغل فنی آلمان است.

 

قانون جدید مهاجرت کاری آلمان ، چه نوع ویزا هایی صادر میکنند؟

افراد واجد شرایط با توجه به این قانون میتوانند اقامتهای زیر را درخواست دهند.

 • Arbeit
 • Arbeitssuche
 • Ausbildung
 • Ausbildungssuche oder Anerkennung ausländischer Berufsqualifikationen

 

اقامت برای کار کردن ، کاریابی ، گذراندن آوسبیلدونگ یا جستجوی فرصت آوسبیلدونگ یا تحصیل و یا برای ارزشیابی مدارک کاری که در خارج از آلمان کسب شده اند و در آلمان اعتبار بخشی (تایید) خواهند شد.

 

کسانی که سابقه کاری بدون نیاز به تحصیل دانشگاهی یا مدرک دانشگاهی در رشته ای فنی دارند , میتوانند در آلمان کار کنند یا دوره کاریابی را بگذرانند.

اما آیا آلمان تسهیلاتی برای یافتن سریعتر کار یا آوسبیلدونگ مهیا کرده است؟

در جواب باید گفت که هنوز بصورت قطعی مشخص نیست.

گفته شده کسانی که تحصیلات دانشگاهی دارند اما سابقه کاری ندارند بازهم شانس برای مشغول شدن در مشاغل مرتبط را دارند.

 

نیروی متخصص نیاز نیست مثل گذشته از لیست مثبت آلمان ، کار یا آوسبیلدونگ را انتخاب کنند، بلکه اکنون در تمامی عرصه هایی ک مرتبط با تخصص آنهاست ، اجازه فعالیت دارند. ادارات بسیار کار سختی در پیش خواهند داشت تا برای هر رشته ، رشته های مرتبط را مشخص کنند و به افراد اجازه فعالیت در آنها را نیز بدهند. از طرفی ارزشیابی هزاران نوع مدارک دانشگاهی و کاری در خارج از آلمان که به آلمان ارسال میشوند زمان و هزینه بالایی برای دولت آلمان خواهد داشت.

 

علاوه بر دانشگاهیان ، کارگران ماهر ( واجد شرایط ) هم اکنون می توانند برای یافتن کاراموزی وارد آلمان شوند.

برای این مسئله در گذشته شرایط سنی ارایه شده بود. اما گویا اکنون در هر سنی ، افراد واجد شرایط میتوانند برای برای آوسبیلدونگ یابی شش ماه به آلمان بیایند.

این درحالیست ک تعداد 1.5 میلیون آوسبیلدونگ خالی برای 2019 اعلام شده بود.

 

واجدین شرایط

فعلا کسانی اعلام شده اند که با سابقه کاری یا مدرک تحصیلی اشان در آلمان مورد تایید باشد ( که پس از ارسال به آلمان مشخص می شوند ) ، همچنین مدرک زبان آلمانی B1 ( خیلی منابع B2 اعلام کرده اند) داشته باشند و تمکن مالی برای شش ماه زندگی در آلمان ( احتمالا همان در حد 5000 تا 6000 یورو اعلام خواهد شد)

افراد در موقع حضور شش ماهه در آلمان هفته ای 10 ساعت میتوانند کار کنند ( برخی شرکتها ممکن است بخواهند کار شما را ببینند)

در برخی منابع ذکر شده است ، کسانی که فقط سابقه کاری دارند و به آلمان می آیند میتوانند در کشور آلمان اقامتی برای بهتر کردن زبان آلمانی خود و شرکت در دوره های زبان نیز دریافت کنند.

قانون مهاجرت برای متخصصان IT یک استثنا ارائه می دهد: متخصصان IT می توانند بدون ارزشیابی مدرک تحصیلی یا کاری خود در آلمان , تقاضای ویزا بدهند.

 

همچنین کارفرمایان چنانچه بخواهند نیروی متخصص فنی از خارج آلمان استخدام کنند، می توانند توقع داشته باشند در مدت 2 ماه این کار رسیدگی و انجام شود. کارفرما باید این درخواست را به اداره خارجی ها در کشور آلمان تقدیم کند.

 

شرایط درخواست آوسبیلدونگ آلمان

آوسبیلدونگ

در چه صورتی میتوان وارد آلمان شد و در آلمان دنبال آوسبیلدونگ گشت؟

1- شرایط سنی : در ابتدای این قانون خام گفته شده بود که سن فرد باید زیر 25 سال باشد، اما در حال حاضر گفته شده است که محدودیت سنی برای آوسبیلدونگ وجود ندارد

2- مدرک دیپلم (قابل ارزشیابی در آلمان)

3-  مدرک زبان B2 آلمانی

4- تمکن مالی برای شش ماه حضور در آلمان

 

احتمال می رود دانشجویان داخل آلمان بتوانند راحت تر از قبل ، یک شغل معمولی در حوزه تحصیلی خود پیدا کنند و اقامت تحصیلی خود را به کاری تغییر دهند.

 

بزودی اطلاعات جدیدی در ارتباط با دریافت این نوع ویزا از طریق دیوار نیازمندی های آلمان منتشر خواهد شد.

اجرای قانون جدید مهاجرت کاری آلمان
 • آسانتر شدن مهاجرت کاری به آلمان برای افراد با تجربه
 • جذب متخصصان واجد شرایط از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای تامین نیروی کار در مشاغل فنی آلمان
 • گذراندن آوسبیلدونگ یا جستجوی دوره آوسبیلدونگ در آلمان
 • درخواست ویزای کار آلمان بدون تحصیلات دانشگاهی
 • پیدا کردن دوره آوسبیلدونگ بدون شرایط سنی
 • قانون استثنایی مهاجرت به آلمان برای متخصصان IT
5
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.