کاریابی و نیازمندی آلمان
کاریابی و نیازمندی آلمان

تحصیل در نروژ یکی از کشور های ایده‌آل برای زندگی است و چه بسا که امروزه ایرانیان زیادی به دنبال مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل هستند. اقامت در نروژ مزایای زیادی را برای مهاجران شامل می شود. نروژ هر ساله پذیرای مهاجران زیادی از سرتاسر اروپا است.

 

مزایای مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

تحصیل در این کشور مزایای بسیار زیادی برای محصلان خارجی و حتی غیر اروپایی به همراه دارد. هزینه رایگان تحصیل و تدریس دروس به زبان در مقاطع مختلف دانشگاهی و همچنین امکان اخذ ویزای کار نروژ بعد از فارغ‌التحصیلی، از جمله این موارد است.از طرفی دولت این کشور به دنبال ایجاد فضای استارتاپی و جذب جوانان خلاق و نخبه از نقاط مختلف دنیا است که به نوعی بستری مناسب جهت رشد و شکوفایی استعداد‌های جوانان مهاجر فراهم ساخته است.

 

اطلاعات کلی از مقاطع تحصیلی در کشور نروژ

ایرانی‌ها در همه مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های نروژ حضور دارند و بسیاری از دانشجویان هم کشور نروژ را پلی برای مهاجرت به آمریکا و کانادا می‌بینند.

 

تحصیل رایگان در نروژ

 

دبیرستان و کالج های نروژ:

تحصیل در دبیرستان‌های نروژ به زبان نروژی است و متقاضیان تحصیل در دوره دبیرستان باید سطح B-1 نروژی را داشته باشند با این حال تحصیل در کالج ها کمی راحت‌تر است و برخی از کالج‌ها علاوه بر نروژی به زبان انگلیسی هم تدریس می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از ایرانی‌ها سعی می‌کنند برای تحصیل در کالج به نروژ مهاجرت کنند.

 

مقطع لیسانس در نروژ:

تحصیل لیسانس در دانشگاه‌های نروژ رایگان می‌باشد اما اگر نتوانستید بورسیه تحصیلی را دریافت کنید، هزینه تحصیل در نروژ برای هر ترم بین ۳۰۰ الی ۶۰۰ کرون خواهد بود. مدرک زبان مورد نیاز آیلتس ۵ یا ۵/۵ برای مقطع لیسانس می‌باشد. دوره کارشناسی ۳ ساله است و کمتر از دیگر کشورهای اروپایی می‌باشد.

 

مقطع کارشناس ارشد در نروژ:

نمره آیلتس در مقطع کارشناسی ارشد حداقل ۶ است و خوشبختانه تقریبا اکثر دانشگاه‌های این کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی است. مقطع کارشناسی ارشد دو ساله است و علاوه بر آن دانشجو می‌تواند ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

 

مقطع دکترا در نروژ:

مقطع دکترا در نروژ ۳ ساله است و نه تنها این مقطع رایگان است، دانشجویان دکترا می‌توانند به راحتی ۲۲۰۰۰ کرون نروژ به عنوان دستمزد دریافت کنند. حداقل آیلتس مورد نیاز ۶/۵ می‌باشد و برای پذیرش، داشتن مقاله در دوره ارشد از اهمیت بالاتری نسبت به نمره زبان دارد.

 

برای آنکه از مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ اطلاع بیشتری کسب کنید، مقاله اقامت و گرفتن پذیرش و ویزا تحصیلی در نروژ را در دیوار نیازمندی های آلمان و اروپا مطالعه فرمایید.

 

 

 

از فرید امیری

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.